PIOTR SCHMIDT NOWYM PREZESEM SJC

03/03/2023

3 marca Piotr Schmidt został nowym prezesem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.

Najstarsze, nieprzerwanie działające stowarzyszenie jazzowe w Polsce zajmuje się organizacją koncertów i festiwali na Śląsku i nie tylko.

czytaj więcej na sjc.pl

Śląskie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz Club od 1956 r Śląskie Stowarzyszenie Muzyczne Jazz Club powstało w 1956 roku i jest najstarszym stowarzyszeniem jazzowym w Polsce. W ciągu ponad 60 lat swojego istnienia stworzył ogromną ilość wydarzeń, koncertów, festiwali i innych projektów.

Historia SJC sięga 1955 roku, kiedy grupa studentów Politechniki Śląskiej i absolwentów Liceum Muzycznego postanowiła grać jazz. W tamtym czasie uprawianie jazzu nie było przez władze postrzegane pozytywnie. Nie istniały jeszcze niezależne ruchy i kluby studenckie.

Tak się złożyło, że w tym czasie kierownikiem Domu Kultury Huty „Zabrze” był pan Jan Piotrowski: jeden z bohaterów Powstania Warszawskiego, żołnierz pułku „Baszta” pod pseudonimem „Tur”. W końcu podeszli do niego młodzi studenci. I tak się zaczęło. Zebranie założycielskie Śląskiego Towarzystwa Muzycznego Jazz Club odbyło się 19 października 1956 roku, a wśród założycieli (oprócz wspomnianego Jana Piotrowskiego) znaleźli się:

Henryk Choliński - nazywany w środowisku Jazzscelency - był pomysłodawcą i współproducentem wielu wydawnictw muzycznych oraz autorem audycji radiowych. Na początku lat 70. opracował osiemdziesiąt jeden audycji z cyklu „Wszystkie nagrania Charliego Parkera”, emitowanego przez Polskie Radio. Za ten cykl otrzymał nagrodę (najlepsza publikacja o jazzie w kategorii programów radiowych i telewizyjnych) w 1978 roku.

Tadeusz Kosiński – pobierał lekcje gry na fortepianie u profesora muzyki: Jerzego Żurawlewa (twórcy Konkursu Chopinowskiego). W 1957 brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Brał udział w filmach m.in.: „Nikt nie wzywa”, „Tarpana” Kazimierza Kutza, „Jak być kochanym” Wojciecha Jerzego Hasa. Od lat 70. mieszkał w Jeleniej Górze, gdzie stworzył największy projekt muzyki jazzowej w tym mieście, czyli Krokus Jazz Festival.

Jan Kwaśnicki – w latach 1959-62 jego zespół Polish Modern Jazz Quartet zaliczany był do ścisłej czołówki zespołów jazzowych w Polsce, a sam Kwaśnicki wstąpił do ekskluzywnego Friends of Music USA utworzonego przez Willisa Conovera. Kwartet ten był jednym z pierwszych polskich zespołów jazzowych w czasach PRL-u, który wyruszył w trasę koncertową za żelazną kurtyną (1960).

Organizacja była agencją koncertową High Society Band (najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego lat 60. i 70.), grupy Kwadrat, duetu Bednarek - Zgraja, a przez pewien czas nawet zespołu Dżem. Wiele audycji radiowych i telewizyjnych w latach 70. było emitowanych we współpracy z NRS lub tworzonych samodzielnie przez Stowarzyszenie.

czytaj więcej na sjc.pl